آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس آموزش LabVIEW کارت DAQ دیتالاگر Data Logger
نقاب + نلا لارسن – هزار رمان
دریا؛ دریا + آیریس مرداک
مارس 31, 2020
لیست ۴ ( فیلم + موسیقی )
مارس 31, 2020

امریکا، دهه ی ۱۹۲۰، آیرین و کلر زنان دورگه ی آفریقایی تبارند که در ظاهر هیچ نشانی از سیاه پوستی در خود ندارند. این دو همبازی دوران کودکی، پس از سال ها بی خبری از هم، اتفاقی یکدیگر را ملاقات می کنند. کلر، به لطف ظاهر بلوندش، خود را سفیدپوست جا زده و با مرد سفیدپوست ثروتمندی که از سیاهان نفرت دارد ازدواج کرده است. او، که در ابتدا برای استفاده از مزایای سفیدپوستی چنین نقابی می گذارد، اکنون خواهان برداشتن این نقاب و بازگشت به جماعت سیاه پوستان است. پس هرگاه شوهرش به سفر می رود، او مخفیانه به جمع سیاه پوستان می آید.
در میهمانی های شبانه ی محله ی هارلم و جشن ها و مراسم سیاه پوستان، همه مجذوب چهره ی زیبا و شخصیت دوست داشتنی کلر می شوند و رابطه ی او با دوستان و شوهر سیاه پوست آیرین بسیار صمیمانه می شود. پس از چندی سوءظنی زندگی آیرین را به جهنم تبدیل می کند. آیا بناست آیرین سرانجام از اضطراب دردآور هفته های گذشته رها شود؟ یا قرار است اضطرابی بیشتر و بدتر در راه باشد؟

چه می شود که واقعیت زندگی خود را نمی پذیریم و نقاب به چهره می زنیم؟ برای پاسخ به این پرسش باید از برج عاج خود پایین بیاییم یا حداقل از بالای آن نگاهی به له شدگان جامعه بیفکنیم. زندگی سیاه پوستان و دورگه های آفریقایی چه گونه می تواند باشد؟ رمان «نقاب» واکنشی نقادانه به جهان یک طرفه ی سفیدپوستان است. نژاد، زنان و جنسیت، مسائلی هستند که نلا لارسن به کالبدشکافی آنان دست می زند.

سید مرتضی مصطفوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هفت =