آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس آموزش LabVIEW کارت DAQ دیتالاگر Data Logger
قسمت هشتم ادبیات شیلی + سیدمرتضی مصطفوی – هزار رمان
دن براون
سپتامبر 8, 2019
مادام پو + لین کالن
سپتامبر 9, 2019

کشور بعدی که نویسندگان مطرح در ادبیات داستانی را در خود داشته کشور شیلی است

یکی از نویسندگان مشهور شیلی ایزابل آلنده است ایزابل آلنده را پدیده ادبیات آمریکای لاتین می‌نامند، کسی که نزدیک ۵۷ میلیون نسخه از ۱۹ جلد کتابش به فروش رفته، آثارش به ۳۵ زبان دنیا ترجمه شده و دو فیلم اقتباسی از آن‌ها تهیه شده‌است. رمان‌های او اغلب در سبک رئالیسم جادویی جای می‌گیرند. در سال ۱۹۸۱ زمانی که پدربزرگش در بستر بیماری بود، ایزابل نگاشتن نامه‌ای به وی را شروع کرد که دستمایه رمان بزرگ «خانه ارواح» گردید. پائولا نام دختر وی است که پس از تزریق اشتباه دارو به کما رفت. ایزابل رمان «پائولا» را در سال ۱۹۹۱ به صورت نامه‌ای خطاب به دخترش نوشته‌است. رمان‌های آلنده به بیش از سی زبان ترجمه شده و نویسنده خود را به دریافت جوایز ادبی بسیاری مفتخر نموده‌اند.

نویسنده بعدی روبرتو بولانیو است او نویسنده و شاعر شیلیایی و از پیشگامان موج نوی داستان‌نویسی آمریکای جنوبی بود.
دو تا از مضامین کلیدی بولانیو حضور پررنگ دارند؛ یکی شخصیت‌های شاعر و نویسنده که تقریباً در تمام کتاب‌های او یا شخصیت اصلی‌اند یا یکی از شخصیت‌های فرعی مهم.  دوم گم شدن ناگهانی شخصیت‌ها و فقدان وابستگی آنان به محل استقرارشان است.  شخصیت‌های او مدام در حال غیب شدن و پنهان شدن از زندگی دوستان خود هستند و بخش قابل توجهی از تنشی که در داستان‌ها اتفاق می‌افتد محصول همین گم و پیداشدن ناگهانی شخصیت‌هاست.

نویسنده دیگر آلخاندرو خودوروفسکی  فیلمساز، نمایشنامه‌نویس، آهنگساز، بازیگر پانتومیم، روان‌درمانگر و نویسنده کتاب‌های بسیاری با مضمون معنویت و فال ورق تارو و کتاب‌های مصور و رمان‌های ترسیمی شیلییایی-فرانسوی است. وی بیشتر با سینمای آوانگاردش شناخته شده و مورد تکریم طرافداران سینمای کالت قرار گرفته‌است. کارهای وی سرشار است از تصاویر سوررئال آکنده از خشونت و آمیزه‌ای از عرفان و انگیزش‌های مذهبی.

نویسنده بعدی خوسه دونوسو است دونوسو از نویسندگان مهم دوره شکوفایی ادبیات آمریکای لاتین به شمار می‌رود. وی در اعتراض به دیکتاتوری پینوشه تن به تبعیدی خودخواسته داد و چندین سال را در مکزیک،آمریکا و اسپانیا زندگی کرد. دونوسو در سال ۱۹۸۱ به شیلی بازگشت و تا زمان مرگش در سال ۱۹۹۶ در زادگاهش بود. وی پس از بازگشت به شیلی، اقدام به راه‌اندازی کارگاه داستان‌نویسی کرد که این کارگاه نقش مهمی در پرورش نسل جدیدی از نویسندگان شیلیایی داشت. آثار او با مضامینی چون سکشوالیته، بحران هویت، روانشناسی و طنزی تلخ گره خورده است.

نویسنده بعدی فرانسیسکو کولوآنه  رمان‌نویس و نویسندهٔ داستان‌های کوتاه اهل شیلی بود. آثار او به زباهای گوناگونی ترجمه شده و برخی از آن‌ها در ساخت فیلم و آثار نمایشی بکار رفته است که از جمله می‌توان به «تیرا دل فوئگو» کرد.
وی عضو حزب کمونیست شیلی بود و بابت آثارش برندهٔ جایزه ملی ادبیات شیلی (۱۹۶۴) و «نشان هنر و ادبیات فرانسه» (۱۹۹۷) شده‌است. دولت شیلی او را پس از مرگش، به عنوان یکی از چهره‌های مهم ادبیات شیلی به‌رسمیت شناخت.

آخرین نویسنده ای که به او اشاره می کنیم لوئیس سپول‌وِدا کالفوکورا نویسنده، روزنامه‌نگار، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان فیلم اهل شیلی است. که از کتاب های او می توان به “کشف بزرگ حلزون ، دنیای آخر دنیا و پیرمردی که داستانهای عاشقانه می‌خواند اشاره کرد.
سید مرتضی مصطفوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + یک =