آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس آموزش LabVIEW کارت DAQ دیتالاگر Data Logger
قسمت هفدهم ادبیات سوئد + سیدمرتضی مصطفوی – هزار رمان
فریدریش هگل
سپتامبر 18, 2019
ابن مشغله + نادرابراهیمی
سپتامبر 18, 2019

ما در قسمت هفدهم نگاهی می اندازیم به داستان نویسان کشور سوئد تا بببنیم چه نویسندگانی در این کشور قلم فرسایی کردند.

اولین نویسنده ای که به معروفیت جهانی دست پیدا کرده سِلما لاگرلوف نویسنده سوئدی و اولین زن برنده جایزه نوبل درادبیات است. لاگرلوف در ۱۹۱۴ اولین زنی بود که به عضویت آکادمی سوئد درآمد. آثار لاگرلوف شامل رمان، داستان کوتاه، سفرنامه،زندگینامه و نمایشنامه هایی است که با تأکید بر مسئولیت شخصی و مسیحیت غیر جزمی در مقابل ناتورالیسم رایج آن دوران قرار می‌گیرند. در داستان‌های او گرچه از توصیفات رئالیستی پیروی می‌شود، نشانه‌هایی از تأثیررمانتیسم، انجیل و توماس کارلایل نیز به چشم می‌خورد. بر روی اسکناس ۲۰ کرونی سوئد تصویر سالما لاگرلوف و بر پشت اسکناس تصویری از داستان ماجراهای شگفت‌انگیز نیلس چاپ شده‌است.

نویسنده بعدی آسترید آنا امیلیا لیندگرن  نویسنده سوئدی کتاب‌های کودکان و نوجوانان است که تعداد زیادی از کتاب‌هایش به ۸۵ زبان ترجمه و در بیش از ۱۰۰ کشور جهان منتشر شده‌است. آسترید لیندگرن در سال ۲۰۰۲ و در سن ۹۴ سالگی درگذشت. دولت سوئد بعد از مرگ وی و برای گرامی‌داشت خاطره او «جایزه یادبود آسترید لیندگرن» را بنیاد نهاد. این جایزه، که مبلغ آن بالغ بر ۵ میلیون کرون سوئد است، بزرگ‌ترین جایزه نقدی جهان در رابطه با ادبیات کودک و نوجوان به حساب می‌آید. علاوه بر این بزرگ‌ترین بیمارستان کودکان سوئد در استکهلم نیز نام آسترید لیندگرن را بر خود دارد.
در سال ۲۰۰۵ مجموعهٔ نسخه‌های اصلی و دستنوشت کتاب‌های آسترید لیندگرن که در کتابخانه سلطنتی سوئد در (استکهلم) نگهداری می‌شود از طرف سازمان یونسکوبه‌عنوان بخشی از میراث فرهنگی جهان به ثبت رسید.

نویسنده تاثیرگذار بعدی یوهان آوگوست استریندبری نویسندهٔ داستان کوتاه، رمان و نمایش‌نامه‌نویس پرکارسوئدی است که در کنار هنریک ایبسن، سورن کی‌یرکگور وهانس کریستیان آندرسن از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین نویسندگان اسکاندیناوی به‌شمار می‌آید. استریندبری از بنیان‌گذاران تئاتر مدرن شمرده می‌شود و در وطنش به شکسپیرِ سوئد معروف بود. او استاد مسلم اکسپرسیونیسم در تئاتر است. علاوه بر آن استریندبری از پیشگامان نوگرایی در ادبیات سوئد بود. مجموعه آثارش به زبان سوئدی به ۵۵ اثر می‌رسد.
از او کتاب‌ها و نمایش‌نامه‌های متعددی به فارسی ترجمه و چاپ شده‌است؛ از جمله پدر، تودهٔ هیزم، پلیکان، و سونات اشباح است.

نویسنده دیگر پَر فابیان لاگِرکْویست ( شاعر و نویسندهٔ سوئدی است که در سال ۱۹۵۱ برندهٔ جایزهٔ نوبل ادبیات شد. لاگرکویست در آثارش بیشتر با مسائل سیاسی و اجتماعی و عقیدتی مانند مسئله خوب و شر در وجود انسان درگیر بود. معروفترین اثر او باراباس است که یکی از آثار مشهور ادبی جهان است.باراباس برگرفته از نام برده ای است که همزمان با به صلیب کشیده شدن مسیح آزاد گردید.

نویسنده مشهور بعدی یوناس یوناسون است او پیش از شروع کار نویسندگی مدت‌ها در روزنامه‌ها به کار نویسندگی مشغول بود. ‌نخستین و مشهورترین اثر او «پیرمرد صد ساله‌ای که از پنجره بیرون پرید و ناپدید شد» در سال ۲۰۰۹ ‌برای او شهرت بسیاری را به همراه آورد. این اثر تاکنون به ده‌ها زبان ترجمه شده و در زمره‌ آثار پرفروش ‌است. یوناسون دومین اثر خود با عنوان «بی‌سوادی که شمردن بلد بود» را در سال ۲۰۱۳ نوشت. در ‌ترجمه‌ انگلیسی این عنوان به «دختری که پادشاه سوئد را نجات داد» تغییر یافت. ‌

نویسنده بعدی کامیلا لاکبرگ اریکسون  نویسندهٔ سوئدی رمان‌های جنایی است. کتاب‌های او به ۳۳ زبان برگردانده شده‌اند. آثار او عبارتند از شاهزاده خانم یخها، واعظ ،سنگ بر ، مرغ بد یمن ، بچهٔ پنهان و غرق شدن

نویسنده دیگر یلمار امیل فردریک سودربری  رمان‌نویس،نمایش‌نامه‌نویس، شاعر و روزنامه‌نگار سوئدی بود. مشهورترین رمان او با عنوان دکتر گلاس (۱۹۰۵) هنوز خوانندگان بسیاری دارد.

نویسنده دیگر هنینگ مانکل نویسنده سوئدی است  او یک منتقد و فعال اجتماعی چپ بود. و در کتاب‌ها و نمایشنامه‌هایش به‌طور مداوم مسائل نابرابری اجتماعی و بی‌عدالتی‌ها در سوئد و خارج از کشور را برجسته می‌کند. بیشترین شهرت منکل در دنیا برای خلق کارآگاه کورت والاندر در رمان‌های پلیسی و جنایی‌اش است. بیش از۴۰میلیون نسخه ازکتاب‌های او به فروش رفته‌است. کار او در تئاتر باعث شد نوشتن رمان را درسال‌های ۱۹۸۴–۱۹۹۰ متوقف کند. بسیاری از رمان‌های بعدی منکل مربوط به مسائل مربوط به مهاجران سایر کشورهای جهان که به سوئد مهاجرت کردند بود، همچنین در خصوص نژادپرستی و استعمار که کتاب‌های :چینی (اهل چین) یا زن شیر سفید و غضب آتش در این زمره‌اند.

نویسنده بعدی کارل استیگ-ارلاند لارسن روزنامه‌نگار و نویسنده فقید سوئدی است. وی خالق سه‌گانه هزاره است که در چند سال گذشته همواره یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در سطح جهان بوده‌است. او در سال ۲۰۰۴ به‌طور اتفاقی بر اثر ایست قلبیجان خود را از دست داد. وی در سال ۲۰۰۸ بعد از خالد حسینی نویسنده افغان به عنوان دومین نویسنده پرفروش در سطح دنیا معرفی شد. کتاب سه‌گانه هزاره که پس از مرگ وی منتشر شد تا دسامبر ۲۰۱۱ به ۵۰ زبان دنیا ترجمه شده و بیش از ۶۵ میلیون نسخه آن فروش رفت.جلد نخست این مجموعه با عنوان «دختری با خالکوبی اژدها» از سوی هالیوود نیز دستمایه اقتباس سینمایی قرار گرفت.

نویسنده دیگر استیگ داگرمان  نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار سوئدی است. او علاوه بر نویسندگی کتاب، دبیر روزنامهٔ جوانانسندیکالیست بود. منتقدین سبک او را در نهایت آمیزه‌یی ازسورئالیسم و اکسپرسیونیسم دانسته‌اند. داگرمن را کافکای سوئد می‌دانند او را متأثر از نیچه، کافکا،استریندبرگ و هم‌وطنش ای ویند یانسون برشمرده‌اند. منتقدین سبک او را در نهایت آمیزه‌یی از سورئالیسم واکسپرسیونیسم دانسته‌اند. در سوئد جایزه‌یی به نام استیگ داگرمان نام‌گذاری کرده‌اند که عبارت از نشان افتخار و پنجاه هزار کورن سوئدی است.

نویسنده معروف دیگر کارل فردریک بکمن نویسنده و وبلاگ‌نویس سوئدی ا‌ست او در سال ۲۰۱۲ کتاب مردی به نام اوه را نوشت که همان سال بیش از ۶۰۰ هزار نسخه از آن فروش رفت. این کتاب در حال حاضر به بیش از ۳۰ زبان ترجمه شده، رتبه اول پرفروش‌های سوئد و نیویورک تایمز را از آن خود کرده و فیلم برگرفته از کتاب با همین نام در ۲۰۱۶ در سینماهای جهان اکران شد. اثر دیگر این نویسنده؛ بریت ماری اینجا بود که در سال ۲۰۱۶ چاپ شده است.

سید مرتضی مصطفوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 7 =