آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس آموزش LabVIEW کارت DAQ دیتالاگر Data Logger
قسمت اول ادبیات روسیه + سیدمرتضی مصطفوی – هزار رمان
دختر کشیش + جورج اورول
آگوست 21, 2019
پابرهنه‌ها + زاهاریا استانکو
آگوست 24, 2019

وقتی ما نگاهی به نویسندگان  روسیه در ادبیات داستانی ( کوتاه – بلند – رمان ) می اندازیم میبینیم که نویسندگان بسیار بزرگی در این کشور پهناور قلم فرسایی کرده اند اولین نویسنده ای که نظر ما را جلب می کند با سه کتاب معروف شنل ، دماغ و نفوس مرده ،  نیکلای گوگول است.  گوگول بنیان‌گذار سبک رئالیسم انتقادی درادبیات روسی و یکی از بزرگترین طنزپردازان جهان است.
نویسنده بعدی که در این سیر داستان نویسی روسیه مطرح است هم دوره گوگول ، الکساندر پوشکین شاعر و نویسندهٔ سبک رومانتیسیسم است. صاحب کتاب های چون زندانی قفقاز و دختر سروان ، او  بنیان‌گذار ادبیات روسی مدرن به حساب می‌آید و برخی او را  بزرگ‌ترین شاعر  روسی می‌دانند.

نویسنده بزرگ دیگر لئو تولستوی است او از نویسندگان نامی تاریخ معاصر روسیه به‌شمار می‌آید. رمانهای جنگ و صلح و آنا کارنینا تولستوی از بهترین‌های ادبیات داستانی جهان هستند.  تولستوی در روسیه بسیار محبوب است چنانچه جنگ و صلح او رمانی طولانی و شاهکار است که در آن بیش از ۵۸۰ شخصیت با دقت توصیف شده‌است. سکه طلای یادبود هم به احترام وی ضرب شده‌است.

نویسنده بزرگ و مطرح دیگر فئودور داستایفسکی داستان نویس مشهور و تأثیرگذار  است. ویژگی منحصر به فرد آثار وی روانکاوی و بررسی زوایای روانی شخصیت‌های داستان است. سوررئالیستها مانیفست خود را بر اساس نوشته‌های داستایوسکی ارائه کرده‌اند. از او کتاب های زیادی به جا مانده است که مطرح ترین آنها جنایات و مکافات ، برادران کارامازوف ، ابله و قمارباز است.

نویسنده بعدی که نظر جهانیان را به خود معطوف کرده  آنتون چِخوف داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس برجستهٔ  است. او را مهم‌ترین داستان کوتاه‌نویس برمی‌شمارند و در زمینهٔ نمایش‌نامه‌نویسی نیز آثار برجسته‌ای از خود به‌جا گذاشته‌است و وی را پس از شکسپیر بزرگترین نمایش‌نامه‌نویس می‌دانند.
نویسنده بزرگ دیگر ایوان تورگنیف رمان نویس، شاعر و نمایش‌نامه نویس است که نخستین بار توسط او کشورهای غربی با ادبیات روسی، آشنا شدند. آثار او تصویری واقع‌گرایانه و پر عطوفت از دهقانان روس و بررسی تیزبینانه‌ای از طبقه روشنفکر جامعه روسیه که در تقلای سوق دادن کشور به عصری نوین بودند، ارائه می‌دهد. و دو کتاب پدران و پسران و خاک بکر از معروفترین آثار اوست.

نویسنده دیگر  ماکسیم گورکی است. از بنیان‌گذاران سبک ادبی واقع گرایی سوسیالیستی، فعال سیاسی و  نامزد پنج جایزهٔ نوبل ادبیات ، معروف‌ترین آثار گورکی کتاب های در اعماق ،مادر، بیست وشش مرد ویک دختر، آوای مرغ طوفان و دوران کودکی است.

نویسنده بعدی، می توان به ولادیمیر  نابوکوف نویسنده رمان، داستان کوتاه، مترجم و منتقد چندزبانه روسی-آمریکایی اشاره کرد صاحب کتابهای همچون خنده در تاریکی ، لولیتا و آتش کم فروغ ؛ که لولیتا یکی از رمان های پر چالش اوست که استنلی کوبریک از روی آن فیلم جنجالی لولیتا را ساخت

نویسنده بعدی میخائیل بولگاکُف است. از بین آثار او دو کتاب «قلب سگی»  و «مرشد و مارگایتا» از اهمیت زیادی برخوردارند، زیرا او در این آثار به‌طور نمایانی به توصیف اختناق اجتماعی پرداخته است. کتاب «دل سگ» او تا آخرین لحظه‌های عمر حکومت کمونیستی اجازه‌ انتشار نیافت. بی‌شک خلاقیت فانتزی – رئالیستی و توصیف‌های ملموس بولگاکف در آثار کم‌تر نویسنده‌ای به چشم می‌خورد. رمان «مرشد و مارگاریتا»ی او، به عنوان پیش‌درآمد سبک ادبی رئالیسم‌ جادویی که «گابریل گارسیا مارکز» و «میلان کوندرا» در شکل‌گیری آن سهم عمده‌ای داشته‌اند، شناخته می‌شود. این کتاب پرطرفدار بعد از انتشار به بازار سیاه راه پیدا کرد و دست‌به‌دست بین مردم می‌چرخید، آن هم با قیمتی ۵۰ برابر قیمت پشت جلد! ۳۰ هزار جلد از رمان «مرشد و مارگریتا» به چاپ رسید که ۲۶ هزار نسخه آن به خارج صادر شد و تمام نسخه‌های توزیع‌شده در شوروی در عرض یک شب تمام شد. در آن زمان این کتاب با ۱۰۰ برابر قیمت پشت جلد خرید و فروش می‌شد.

نویسنده دیگر بوریس پاسترناک است که موفق به دریافت جوایز ادبی شده و شهرت وی در بیرون از روسیه بیشتر به خاطر رمان دکتر ژیواگو است ولی شهرت او در خود روسیه بیشتر به عنوان یک شاعر است.

نویسده مطرح دیگرکه یکی از بنیانگذاران ادبیات شوروی یعنی الکسی تولستوی است ، نویسنده، شاعر، نمایشنامه نویس و عضو آکادمی علوم اتحاد شوروی از سال ۱۹۳۹ است. آثار این نویسنده بزرگ که به بیش از چهل زبان ترجمه شده، هم در اتحاد شوروی و هم در سایر کشور‌های جهان علاقه‌مندان فراوانی دارد. مجموعه کاملی از کار‌های او بار‌ها – با فاصله اندک – به چاپ رسیده و هر بار هزاران نفر آن را پیش خرید کرده اند. تولستوی  خواننده را از سبک روان و بیان متنوع و پرنشاط خود، بهره مند می‌سازد که از میان آنها می توان به تزار ایوانویچ، طوفان، طلای سفید، مرگ ایوان مخوف، عجایب، سوروچی، آنسوی ولگا، در جنگ، غارتگران اشاره کرد.

نویسنده مشهور دیگر میخائیل آلکساندروویچ شولوخف  است رمان حماسی «دن آرام» از مهم‌ترین آثار وی به‌شمار می‌رود که در چهار جلد از سال ۱۹۲۸ تا ۱۹۴۰ به نویسندگی آن مشغول بود. از معروف‌ترین داستان‌های کوتاه او داستان خال است که در دهه چهل شمسی در کتاب هفته ترجمه و چاپ شد. از دیگر آثار وی «آنها برای سرزمین پدریشان جنگیدند» و «زمین نوآباد» می‌باشد. شولوخف در سال ۱۹۴۱ برنده جایزه استالین و در سال ۱۹۶۰برنده جایزه لنین در شوروی شد و در سال ۱۹۶۵ جایزه نوبل ادبیات به وی اهدا شد.

نویسنده بعدی سوتلانا الکسیویچ نویسنده و روزنامه‌نگار اهل بلاروس است. وی در سال ۲۰۱۵ برندهٔ جایزه نوبل ادبیات شد.آکادمی سوئد وی را به‌دلیل روایات چندصدایی، که مظهر محنت و شجاعت در روزگار معاصر ماست، شایستهٔ جایزهٔ نوبل ادبیات دانستند. بدین‌ترتیب، آکادمی سلطنتی نوبل سوئد سوتلانا الکسیویچ را برندهٔ نوبل ادبیات ۲۰۱۵ میلادی اعلام کرد. وی همچنین در سال ۲۰۱۳ برندهٔ جوایزی همچون جایزه صلح کتاب‌فروشان آلمان و جایزه مدیسی شده‌است.

نویسنده بعدی دیمیتری گلوخوفی  روزنامه‌نویس و رمان  است که داستان‌های سیاسی اجتماعی می‌نویسد. او اولین رمانش را تحت عنوان Metro ۲۰۳۳ در سن هجده سالگی منتشر کرد. او این رمان را در سال ۲۰۰۲ میلادی به صورت رایگان در وبسایت شخصی اش منتشر کرد که بالغ بر سه میلیون مخاطب در سراسر جهان پیدا کرد. در سال ۲۰۰۵ ۴ای-گیمزاقدام به ساخت یک بازی رایانه‌ای با همین عنوان کرد و در سال ۲۰۱۰ آن را منتشر ساخت. این بازی بعد از انتشار توانست امتیاز ۹ از ۱۰ را از سایت‌های محبوب gamespot , IGN دریافت کند.

آلکساندر ایسائِویچ سولژنیتسین  نویسنده سرشناس بعدی و برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۷۰ (میلادی) است که وی بخاطر افشای جنایات ژوزف استالین در رمان‌هایش، بیست سال را در تبعید گذراند. کتاب‌های مجمع‌الجزایر گولاگ و یک روز از زندگی ایوان دنیسویچ از شاهکارهای آلکساندر سولژنیتسین هستند. از ویژگی‌های سولژنیتسین، بیان ناخشنودی و انتقادهای او از ساختار اداری نادرست و وجود فساد اداری و ندانم‌کاری در میان مقامات بالادست شوروی و بی‌اعتنایی آنان به همه است.
این نویسنده در آثار ادبی‌اش با بهره‌گیری از تجربه‌های زیسته خود، تاریخ سیاسی سده بیستم کشورش، به ویژه سازوکار سرکوب سازمان‌یافته را روایت می‌کند. این موجب شده برخی او را «خائن» و برخی دیگر او را «پیامبر» بنامند.

نویسندگان بعدی آرکادی و بوریس استروگاتسکی  مشهور به برادران استروگاتسکی که  این دو برادر جزو نویسندگان مشهور سبک علمی-تخیلی و مشهورترین نویسندگان روس این سبک شمرده می‌شدند.
مشهورترین اثر آنها پیک‌نیک کنار جاده (چاپ به سال ۱۹۷۷) نام دارد که مبنای فیلم‌نامهٔ استاکر (اثر آندری تارکوفسکی) قرار گرفته‌است. استانیسلاو لم در مطلبی که دربارهٔ این کتاب نوشته اشارات اثر به داستان‌های پریان روسی را آورده‌است.

نویسنده دیگر که شاید امروز کمتر از او نام  برده می‌شود ایوان گنچاروف است که در زمان زندگی خود در روسیه، نویسنده‌ی بسیار محبوبی بود.  گنچاروف است که در خانواده‌ای مرفه و ثروتمند به‌دنیا آمد. او از ابتدای جوانی شعر می‌سرود و داستان می‌نوشت و کار ترجمه‌ی خصوصی و دولتی نیز انجام می‌داد. اولین رمانش را با عنوان «یک داستان معمولی» در سال ۱۸۴۷ منتشر کرد و نوشتن ابلوموف را در فاصله‌ی کوتاهی بعد از آن آغاز کرد که نوشتن آن حدود ۱۰ سال به‌طول انجامید. به گفته تولستوی، آبلوموف اثر در خور و بسیار ممتازی است، به نظر داستایوفسکی این اثر ” از ذهنی پویا سرچشمه گرفته‌است “. ابلومف، قهرمان کتاب، همچون فاوست یا دن ژوان اسطوره‌ای در ادبیات روسیه شمرده می‌شود. ابلومف، این ارباب‌زاده بیکاره، در فرهنگ روسیه نمودی از انسان تن‌پرور و فرومایه است که رؤیاهایش را فدای رخوت و خوابی عمیق می‌کند که بر سرتاسر لحظات زندگانیش سایه افکنده‌است.

نویسنده بعدی کنتس سوفی روستوپشین دو سگور  نویسنده فرانسوی‌تبار زاده روسیه بود. کنتس دو سگور امروزه بیشتر به خاطر رمان «تلخکامیهای سوفی» و خاطرات یک الاغ یا «خاطرات یک خر» شناخته می‌شود. رمان «تلخکامیهای سوفی» را اسماعیل سعادت در ۱۳۴۲ به فارسی ترجمه کرده‌است. رمان خاطرات یک الاغیا «خاطرات یک خر» برای نخستین بار تحت عنوان «خرنامه» توسط اعتمادالسلطنه در ۱۳۰۶ هجری قمری به روش اقتباس یا ترجمهٔ آزاد به فارسی برگردانده شد و بعدها چند مترجم دیگر نیز آن را دوباره به فارسی منتشر کردند.

نویسنده مطرح دیگر آندره مکین  نویسنده فرانسوی روسی تبار و برنده جایزه گنکور ۱۹۹۵ است. چهار کتاب از آندره مکین نویسنده روسی‌تبار فرانسوی و برنده جوایز گنگور ومدیسی به فارسی ترجمه و به چاپ رسیده‌است. اعترافات یک پرچمدار شکست خورده (۱۳۷۸) موسیقی یک زندگی (۱۳۸۱)، وصیت‌نامه فرانسوی (۱۳۸۳)، رمان زنی که منتظر بود (۱۳۸۴) از این نویسنده ترجمه و به چاپ رسیده که ترجمه سه اثر آخر از ساسان تیسمی است.

و آخرین نویسنده ای که می توان به آن اشاره کرد آین رَند  با نام کامل آلیسا زینوفیِونا روزنبام  رمان‌نویس، فیلسوف،نمایشنامه‌نویس، و فیلمنامه‌نویس روسی – آمریکایی بود.رمان‌های پرفروش آین رند. عبارت است از سرچشمه و اطلس شورید که نقش او در ایجاد و پیشبرد نظام فلسفی که خود آن را «عینیت‌گرایی» (آبژکتویسم) نام داده بود ب داشته‌اند. رمان‌های سرچشمه و اطلس شورید مضمون‌هایی فلسفی دارند با عناصرعلمی–تخیلی و رمانتیک

سید مرتضی مصطفوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفده =