آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس آموزش LabVIEW کارت DAQ دیتالاگر Data Logger
زندگی مشترک جرات می‌خواهد + فردریک فانژه – هزار رمان
زنی در کابین ۱۰ + روث ور
اکتبر 14, 2019
خاطرات خفته + پاتریک مودیانو
اکتبر 14, 2019

من او را دوست دارم، او هم مرا دوست دارد…اما این کافی نیست.

راز زندگی‌های زناشویی خوشبخت چیست؟ تفاوت‌ها چه نقشی در زندگی دارند؟ آیا عشق پس از مدتی سرد می‌شود و دوران سیاه اختلاف و نزاع فرا می‌رسد؟ آیا می‌توانیم در کنار هم زندگی خوبی داشته باشیم؟

فردریک فانژه مفهوم کاملا خلاقانه‌ای را به زوج‌ها معرفی می‌کند تا بتوانند رابطه‌ای مثبت و غنی تشکیل دهند: الگوی ۱+۱=۳ تو، من و زندگی مشترک‌مان، سه بُعد یک رابطه هستند که باید آن را اثبات کرد، تا عشق کم کم شکوفا شود و زندگی زناشویی روز به روز محکم‌تر شود. این کتاب هم به زوج‌هایی که زیر یک سقف زندگی می‌کنند کمک می‌کند، هم به کسانی که قصد تشکیل زندگی مشترک دارند.

رابطه زناشویی در طول زندگی مشترک جریان دارد و فقط شرایط آن فرق می‌کند، رابطه‌های قدیمی دیگر مانند روزهای اول آشنایی نیستند. زوجها مراحل مختلفی را تجربه کرده‌اند و با هم پشت سر گذاشته‌اند. بنابراین دیگر بر اساس شرایطی ثابت زندگی نمی‌کنند، این رابطه خود را بر اساس گذر زمان تطبیق می‌‌دهد، چه خطرها و راه حل‌های احتمالی در هر یک از مراحل وجود دارند؟ وقتی رابطه زناشویی سی، چهل و یا شصت سال ادامه یافت چگونه در آن غرق نشویم!؟ در این کتاب پاسخ‌های مناسب را بیابید…

زندگی مشترک جرات می‌خواهد…

قسمتی از کتاب:

حتی بسیاری از افراد عاشقی که در میان ما هستند، ممکن است در طول زمان کم کم ویژگی‌های مثبت همسرشان را فراموش کنند. حتی ممکن است افراد بسیار برون گرا هم فراموش کنند که فعال و سازنده باشند. اما زندگی زناشویی، رابطه‌ای است که نباید اجازه داد به واسطه مسائل روزمره زندگی به ابتذال کشیده شود. هرچه رابطه‌ای صمیمی‌تر و عمیق‌تر باشد بیشتر باید احساسات را مبادله کرد. این مبادله به هر عدد ۱ کمک می‌کند تا احساسات مثبت خود را ابراز کند و در نتیجه سبب می‌شود عدد ۳ در زندگی مشترک شکل بگیرد؛ به ویژه بسیار مهم است که خودتان شخصا وارد این رابطه شوید.

در واقع، توانایی تبادل مثبت در طول زندگی مشترک، یکی از عوامل تضمین کننده دوام و رضایت رابطه زناشویی است. متاسفانه زندگی روزمره بیش از آن که هنگام بروز مشکلات، ما را به سمت گفتگویی مثبت هدایت کند، ما را در جهت مدیریت آن قرار می‌دهد. بنابراین سعی کنید به جای تمرکز بر مسائلی که درست پیش می‌روند، بیشتر درباره مشکلات صحبت کنید. هر چند بیشتر افراد نگران این موضوع نیستند: آیا به او بگویم که دوستش دارم؟ اما او خودش این را خوب می‌داند، زیرا من همیشه همراهش هستم.

ما فراموش می‌کنیم که حتی اگر شخصی بداند عاشقش هستیم، باز هم باید احساسمان را به او بگوییم و با تکرار نکات مثبت، همواره ابراز محبت کنیم؛ درست مانند وقتی که چوب را در شومینه می‌گذاریم تا آتش زیر خاکستر خاموش نشود.

آیا می‌دانید که پاسخ به نیازهای همسرمان، حتی به شیوه‌ای ساده، باعث می‌شود که هم احساس خوشبختی او بیشتر شود و هم شادی در زندگی مشترکمان افزایش یابد؟

چهار نوع پاسخ متفاوت وجود دارد:

۱ پاسخ منفعل سازنده

۲ پاسخ منفعل مخرب

۳ پاسخ فعال مخرب

۴ پاسخ فعال سازنده

تصور کنید که همسرتان از محل کار باز می‌گردد و با خوشحالی خبری را به شما می‌دهد: من ترفیع گرفته‌ام. اگر شما بدون هیچ شور و شوقی به او پاسخ دهید: برایت خوشحالم. این پاسخ، منفعل و سازنده است؛ یعنی شما به عدد ۱ او احترام نمی‌گذارید. اگر بگویید: خب بگذریم، این آخر هفته چه کار کنیم؟ در این صورت پاسخ شما منفعل و مخرب است. اگر پاسخ دهید: این یعنی دیگر کمتر در خانه هستی، شما پاسخی فعال اما مخرب داده‌اید؛ اما اگر در جواب بگویید: خیلی برایت خوشحالم و در حالی خوشحالی‌تان را ابراز می‌کنید از او درباره سمت جدیدش بپرسید، در نتیجه احساسی که او با دادن این خبر تجربه می‌کند، نشان دهنده پاسخی فعال و سازنده است. یعنی شما به عدد ۱ او احترام می‌گذارید و عدد ۱ خودتان را نیز بیان می‌کنید و به این ترتیب ، عدد ۳ نیز تشکیل می‌شود.

هر چه این نوع پاسخ‌های فعال سازنده بیشتر تکرار شود، در نتیجه به منبع شادی در زندگی زناشویی تبدیل خواهد شد.

بیان مثبت در رابطه زناشویی، فقط در حیطه برقراری ارتباط نیست( که ممکن است ظاهرا سطحی به نظر برسد) این مثبت گرایی، در هر یک از ما و ارزش‌هایمان ریشه‌هایی عمیق می‌دوانَد. به همین دلیل هم باید ارزش‌های مثبت شریک زندگی خود را بشناسید و درک کنید. آیا شما این ارزش‌ها را به اشتراک می‌گذارید یا خیر؟

واحد خبرگزاری موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات

سید مرتضی مصطفوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 15 =