آموزش وردپرس قالب وردپرس قالب رايگان وردپرس درس وردپرس آموزش LabVIEW کارت DAQ دیتالاگر Data Logger
بن در جهان + دوریس لسینگ – هزار رمان
مدیر مدرسه + جلال آل احمد
آوریل 6, 2019
آلفونس مازراس
آوریل 6, 2019

 رمان «بن در جهان» اثر دوریس لسینگ، برنده جایزه نوبل ادبی سال ۲۰۰۷، ترجمه پدرام لعل بخش رمانی فراگیر و قدرتمند ازنظر موضوعات انسانی و احساسی است. لسینگ، هیولایی آفریده است که نه‌تنها میل انسان به تعلق داشتن را به نمایش می‌گذارد بلکه ما را وادار می‌کند به او عشق بورزیم.

بن در جهان، روایت ماجراهای بن لووات، ناکودک رمان «فرزند پنجم» است که به انسان‌های اولیه می‌ماند و در کودکی، خانواده را به‌عنوان کانونی تجربه می‌کند که تبلور عداوت، دافعه و کمال‌گرایی علیه اوست. حال در بزرگ‌سالی، بن دنیایی را تجربه می‌کند که به‌رغم مدرن بودن، دنیایی غیرعادی است: دنیای بی‌خانمان‌ها، بی‌نام‌ونشان‌ها و ناخواسته‌ها. با ذهن کودکانه‌ای که در پیکری تنومند و بوزینه مانند جای گرفته است، او همزمان آسیب‌پذیر و تهدیدکننده، قادر به اعمال خشونت و نیازمند تأیید و اعتماد است… لسینگ، در عین سادگی، ارزش اخلاقیات انسان را به زیبایی به ما نشان می‌دهد. پیام تأثیرگذار لسینگ در این رمان جذاب و غم‌انگیز، نشانگر مرز عشق و قدرت ویرانگر خودپرستی است؛ و بیش از هر چیز دیگر، مبین میل حیوانی ما برای نوعی زندگی است که تحت تأثیر نیازمندانی که به خاطر نیاز به محبت، سرعت ما را در زندگی کاهش می‌دهند، قرار نمی‌گیرد.

این رمان، تفسیر کنایه‌آمیز و اثرگذار «تفاوت» است که به‌تنهایی رمانی کامل می‌نماید. بااین‌حال، آنان که مجذوب «فرزند پنجم» شده‌اند، چیز آشنایی در این رمان می‌یابند که به‌شکل هیجان‌آوری غیرمنتظره است: کودک غول‌آسای آن رمان که عواطفی آشنا دارد و قدرت تکلم یافته است.

باشگاه خبرنگاران

 

سید مرتضی مصطفوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 4 =